Přihlašte se k newsletteru
..a už vám nic neunikne!
Novinky
PRAVIDLA PROVOZU

Z důvodu červencového přírustku do našeho dvounohého teamu budei nadále pokračovat lehce OMEZENÝ PROVOZ.  Mrzí nás to, ale věříme, že to pochopíte     pokud se nedovoláte na telefon 606 248 234, kontaktujte nás na telefonu: 773...

více
2.4. rozvoz PRAHA

V úterý 1.4. jedeme přes PRAHU (přes Dobříš, Mníšek a Radotín) a vy opět můžete využít zvýhodněné ceny za dopravu objednaného zboží již od 200 Kč ;) Pokud nejste přímo na cestě, ale někde poblíž,...

více
2.4. rozvoz TEPLICE, ÚSTÍ

V ÚTERÝ 2.4. jedeme směrem na PRAVIDELNOU SEVERNÍ TRASU do TEPLIC - z Nepřejova, přes Prahu, Kralupy nad Vltavou, Roudnice nad Labem, Lovosice, Litoměřice, Ústí nad Labem až do Teplic - a vy opět můžete využít...

více
DOVOLENÁ 19.4.-26.5.

MATEŘSKÁ DOVOLENÁPřibližně ve dnech 19.4.-26.5. se náš team opět rozroste o další malou posilu. V těchto dnech bude provoz omezen, nebude možné vystavovat faktury, pouze dodatečně můžeme vystavit a poslat...

více

Přírodní repelenty

Úvod Blog Přírodní repelenty

V letošní sezóně jsem se rozhodla vyrazit do boje s obtížným hmyzem přírodní cestou. Jedním z důvodů je, že nechci na naše miláčky stříkat a patlat zbytečně moc chemie, a druhým také velice podstatným důvodem je fakt, že já, coby místní hlavní ošetřovatel a repelentovatel, v sobě nosím nový život a nechtěla jsem tedy také dýchat zbytečnou chemii :)

 

 

Již v několika předchozích sezónách se mi velice osvědčil výrobek od firmy Tiroler, mezi koňáky právem přezdívaný "SMRAD". Jedná se o ochranný fluid z kamenného oleje. V Rakousku je certifikován jako BIO, jelikož obsahuje pouze přírodní složky a nejedná se tedy o klasický chemický repelent. Bohužel z důvodu velkého vylepšení mých čichových vlastností, bylo po pár akutních žaludečních obtížích nutné urgentně zkusit něco voňavějšího a přitom také přírodního.

 

Pustili jsme se tedy do čtení babských bylinkářských rad v chytrých knihách a do googlení osobních zkušeností a já pak šla namíchat první vlastní koktejl na hmyzáky.

 

Jakožto pokusného králíčka jsme vybrali Vikyho, tmavého hnědáka anglického plnokrevníka, který leč není vyložený muchař, je na hmyz velice citlivý. Každoročně by byl bez pravidelného ošetřování silně rozežrán po celém břiše a na plecích a na spodní straně krku by se mu dělaly varhánky z poštípání a vypadávala by mu zde srst. Navíc je na některé chemické repelenty citlivý a nesnese je. Takže jednoduše ideální adept na pokusy :)


První přírodní repelent jsem namíchala následovně:

  1. nejprve jsem nasypala hrst hřebíčku do 150 ml Alpy a nechala 14 dní louhovat
  2. následný výluh jsem přelila do flaštičky rozprašovače a přidala k němu po 20 kapkách následujících silic:
    Levandule, Lemongrass, Grapefruit, Eukalypt a doplnili ještě o 20 kapek Tea Tree Oil 100%
  3. přidala jsem 50 ml jablečného octa
  4. doplnila jsem 50 ml čisté Alpy a 100 ml převařené vychladlé čisté vody

Tento lektvar jsem pořádně promíchala a aplikovala na koně. Výsledný efekt byl takový, že směs příjemně voněla a hmyz kupodivu odpuzovala. Týden jsem aplikovala pouze tento repelent a rozkousanost Vikyho se mírně zlepšila, ale efekt nebyl dlouhodobý a bylo vidět, že tomu stále něco chybí. Musela jsem tedy přírodní směs na hmyzáky vylepšit...

 

Tentokrát jsem pracovala rovnou s celkovým objemem 500 ml.
Postup byl stejný jako prvně, jen jsem od všech silic nakapala po 40 kapkách. V Alpě jsem vylouhovala nejen hřebíček, ale i rozmarýn (rovnou dohromady) a nakonec přidala ještě cca 150 ml oleje. Použila jsem konopný olej, ale myslím si, že pro odpuzení hmyzu to podstatné není, maximálně pro hojivost kůže.

 

Vzhledem k oleji je nutné směs pravidelně při aplikaci protřepávat, ale efekt je výrazně lepší a déle trvající. Výsledek dokonce takový, že je Viky po cca 10 dnech bez varhánků na krku, kůže je klidná a zahojená. Na břiše je malý pozůstatek strupu.

 

S tímto domácím přírodním repelentem jsme tedy velice spokojení určitě doporučuji, abyste jej také vyzkoušeli. Samozřejmě počítejte s tím, že díky tomu, že se jedná o přírodní produkt, může být výsledek velice individuální.

 

P.S. kdyby si zase hmyzáci na vůni zvykli, máme v záloze buď klasický Tiroler "smard" nebo jeho čištěnou variantu bez zápachu, která je vhodná i pro světlé koně ;)

Copyright 2014 - 2019 © Krmíme zdravě

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru...

...a už vám neunikne žádná novinka, akce, ani plánovaný rozvoz!


Zájem o rozvozy:Jednou až dvakrát měsíčně vám zašleme náš newsletter s novinkami a aktuálními akcemi. Maximálně jednou měsíčně vám zašleme notifikaci o rozvozu vaším směrem. Z příjmu zpráv se budete moci kdykoli odhlásit.

>> Zásady ochrany osobních údajů

>> Všeobecné obchodní podmínky