Přihlašte se k newsletteru
..a už vám nic neunikne!
Novinky
21.-27.9. ZAVŘENO

Od 21. do 27.9. máme ZAVŘENO!!! PŘIPRAVUJEME PRO VÁS PŘEKVAPENÍ :-)Bohužel na to potřebujeme trošku víc času, než jen víkendy a večery.Zásobte se prosím dostatečně, ať vaši čumáčci nemají prázdné mističky nebo kyblíky!!! Objednávky,...

více
rozvoz OKOLÍ do 25km

Po naplnění kapacity rozvážíme pravidelně objednávky po OKOLÍ.   Při objednávce nad 5.000,- vám dopravíme zboží až do stáje naší dodávkou do 25 km od skladu ZDARMA!!!   cenu přepravy pro objednávky do 5.000,- naleznete...

více
22.10. rozvoz SEDLČANY, JÍLOVÉ

Ve ČTVRTEK 22.10. jedeme na SEDLČANSKOU trasu - z Nepřejova přes Nečín, Chotilsko, Neveklov, Jílové u Prahy, Velké Popovice, Mnichovice, Kostelec nad Černými lesy, Říčany, PRAHU - Uhříněves, Měcholupy, Chodov, Radotín, Strakonickou -...

více
19.11. rozvoz TURNOV, ML. BOL, PRAHA

Ve ČTVRTEK 19.11. jedeme směrem na pravidelnou SEVERNÍ TRASU - z Nepřejova, přes Prahu - Jižní Spojka, Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, Benátky nad Jizerou, Mladou Boleslav, Březno, Dolní Bousov,...

více

Přírodní repelenty

Úvod BlogPřírodní repelenty

V letošní sezóně jsem se rozhodla vyrazit do boje s obtížným hmyzem přírodní cestou. Jedním z důvodů je, že nechci na naše miláčky stříkat a patlat zbytečně moc chemie, a druhým také velice podstatným důvodem je fakt, že já, coby místní hlavní ošetřovatel a repelentovatel, v sobě nosím nový život a nechtěla jsem tedy také dýchat zbytečnou chemii :)

 

 

Již v několika předchozích sezónách se mi velice osvědčil výrobek od firmy Tiroler, mezi koňáky právem přezdívaný "SMRAD". Jedná se o ochranný fluid z kamenného oleje. Bohužel z důvodu velkého vylepšení mých čichových vlastností, bylo po pár akutních žaludečních obtížích nutné urgentně zkusit něco voňavějšího a přitom také přírodního.

 

Pustili jsme se tedy do čtení babských bylinkářských rad v chytrých knihách a do googlení osobních zkušeností a já pak šla namíchat první vlastní koktejl na hmyzáky.

 

Jakožto pokusného králíčka jsme vybrali Vikyho, tmavého hnědáka anglického plnokrevníka, který leč není vyložený muchař, je na hmyz velice citlivý. Každoročně by byl bez pravidelného ošetřování silně rozežrán po celém břiše a na plecích a na spodní straně krku by se mu dělaly varhánky z poštípání a vypadávala by mu zde srst. Navíc je na některé chemické repelenty citlivý a nesnese je. Takže jednoduše ideální adept na pokusy :)


První přírodní repelent jsem namíchala následovně:

  1. nejprve jsem nasypala hrst hřebíčku do 150 ml Alpy a nechala 14 dní louhovat
  2. následný výluh jsem přelila do flaštičky rozprašovače a přidala k němu po 20 kapkách následujících silic:
    Levandule, Lemongrass, Grapefruit, Eukalypt a doplnili ještě o 20 kapek Tea Tree Oil 100%
  3. přidala jsem 50 ml jablečného octa
  4. doplnila jsem 50 ml čisté Alpy a 100 ml převařené vychladlé čisté vody

Tento lektvar jsem pořádně promíchala a aplikovala na koně. Výsledný efekt byl takový, že směs příjemně voněla a hmyz kupodivu odpuzovala. Týden jsem aplikovala pouze tento repelent a rozkousanost Vikyho se mírně zlepšila, ale efekt nebyl dlouhodobý a bylo vidět, že tomu stále něco chybí. Musela jsem tedy přírodní směs na hmyzáky vylepšit...

 

Tentokrát jsem pracovala rovnou s celkovým objemem 500 ml.
Postup byl stejný jako prvně, jen jsem od všech silic nakapala po 40 kapkách. V Alpě jsem vylouhovala nejen hřebíček, ale i rozmarýn (rovnou dohromady) a nakonec přidala ještě cca 150 ml oleje. Použila jsem konopný olej, ale myslím si, že pro odpuzení hmyzu to podstatné není, maximálně pro hojivost kůže.

 

Vzhledem k oleji je nutné směs pravidelně při aplikaci protřepávat, ale efekt je výrazně lepší a déle trvající. Výsledek dokonce takový, že je Viky po cca 10 dnech bez varhánků na krku, kůže je klidná a zahojená. Na břiše je malý pozůstatek strupu.

 

S tímto domácím přírodním repelentem jsme tedy velice spokojení určitě doporučuji, abyste jej také vyzkoušeli. Samozřejmě počítejte s tím, že díky tomu, že se jedná o přírodní produkt, může být výsledek velice individuální.

 

P.S. kdyby si zase hmyzáci na vůni zvykli, máme v záloze buď klasický Tiroler "smard" nebo jeho čištěnou variantu bez zápachu, která je vhodná i pro světlé koně ;)

Copyright 2014 - 2020 © Krmíme zdravě

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru...

...a už vám neunikne žádná novinka, akce, ani plánovaný rozvoz!


Zájem o rozvozy:Jednou až dvakrát měsíčně vám zašleme náš newsletter s novinkami a aktuálními akcemi. Maximálně jednou měsíčně vám zašleme notifikaci o rozvozu vaším směrem. Z příjmu zpráv se budete moci kdykoli odhlásit.

>> Zásady ochrany osobních údajů

>> Všeobecné obchodní podmínky