Potřebuje můj kůň elektrolyty? Častý dotaz letních dní. Elektrolyty jsou slovo, které často slýcháme v souvislosti s výživou sportovních koní – ale co to vlastně je? A potřebuje je i „obyčejný“ kůň na pastvě nebo při rekreačním ježdění?
Blog
No jo prostě blog, jooo jako mají všichni. Proč? No protože jsme zjistili, že lidi co se vyznají, tak chodí nakupovat k nám
Nebude to žádná nalejvárna, jen tak lehce s nadhledem, aby se to dalo číst.
Vředy u koní jsou častější, než si mnoho majitelů uvědomuje. Podle výzkumů jimi trpí až 90 % dostihových koní, ale běžně se vyskytují i u rekreačně ježděných nebo chovných zvířat. Stres, nepravidelné krmení, ale i složení krmné dávky hrají klíčovou roli.
...a proč se vyplatí krmit rozumem, ne srdcem plným mrkviček.
Když kůň stojí, potí se a nechce udělat ani krok, může to být schvácení. A to není žádná sranda.
Řekněme si to na rovinu – střeva vašeho koně nejsou žádný jednoduchý dopravní pás. Je to celý vesmír mikroorganismů, který se každý den snaží, aby se seno proměnilo na energii, vitaminy, teplo a samozřejmě – krásné bobky. Aby tenhle mikrobiální vesmír fungoval, potřebuje trochu podpory. A tady přichází na scénu probiotika, prebiotika a postbiotika.
Neusínáme na vavřínech a i o těch dobře zajetých směsích stále přemýšlíme, vzděláváme se a hledáme ty nejspolehlivější dodavatele, pro které je kvalita suroviny stejně důležitá jako pro nás. Pak tu máme ještě kobylku Bess, která je nejdůležitějším členem našeho vývojářského týmu, protože svým vytříbeným (naprosto zmlsaným) čumáčkem hodnotí chutnost směsí.
Tento díl o surovinách v koňských krmivech bude úplně odpočinkový. Všichni se totiž shodneme, že len je super. Lněné semínko je pro koně (a v podstatě i pro lidi) bez nadsázky superpotravinou. Krmiči všech koní krmte len! - No ale vždyť Olina ze stáje říkala, že je to jedovatý! – Ano, tak k tomu se také dostanu. Pojďme si připomenout jaké skvělé benefity lněné semínko koním přináší a jaké jsou jeho formy zpracování. Předně mi ale dovolte krátkou akademickou vsuvku o rostlině jako takové.
Aha, tak toho je asi ještě kontroverznější téma, než byly obiloviny. A budu k Vám upřímná, mám ze sóji stále trochu smíšené pocity. Dostatečně tepelně upravená sója je bezpochyby nejefektivnějším bílkovinným zdrojem v krmné směsi, o tom žádná. Druhá věc je, a zde opravdu neprezentuji žádné vědecké poznatky, ale jen svůj pocit – sója není přirozenou plodinou pro naše zeměpisné šířky a je otázka, jestli si při jejím využívání v moderním krmení koní trochu neprotiřečíme, když se snažíme o návrat k co nejpřirozenějšímu krmení.
Krmit kvalitní krmivo chceme všichni, ale jak ho poznat?