Pšeničné otruby 30kg

370 Kč 330,36 Kč bez DPH
Na dotaz

Pšeničné otruby jsou skvělým zdrojem minerálních látek a vitaminů, mají nižší energetickou hodnotu než obiloviny a vyšší podíl vlákniny. Velmi vhodné jsou pro kojící samice či jako zchutňovadlo.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Pšeničné otruby jsou vedlejším mlýnským produktem, jedná se především o obalové části zrna. Z výživového hlediska jsou otruby velmi vhodným krmným doplňkem, ovšem nedoporučujeme je zkrmovat koním ve velkém množství a to zejména z toho důvodu, že obsahují vysoké množství fosforu a pro zachování rovnováhy vápníku a fosforu, je tedy nutné je doplnit krmivem, které je naopak bohatší na vápník – např.vojtěškové či řepné pelety. Pro zajímavost můžeme uvést, že pšeničné otruby mají 3x vyšší obsah fosforu než oves a 11,2x vyšší než řepné pelety. Je tedy opravdu důležité vyhnout se minerální disbalanci a důsledně hlídat poměr vápník : fosfor. Nadměrný příjem fosforu brání vstřebávání vápníku (ale také zinku) a může vést k abnormalitám ve složení kostí.

Otruby jsou cenným zdrojem vitamínů skupiny B (B1, B6, niacin), minerálních a dusíkatých látek (již zmiňovaný fosfor, dále hořčík, draslík, železo, měď, kobalt, zinek) a také vlákniny (kolem 10%).

Často jsou otruby chybně považovány za nízkoenergetické krmivo, to ovšem rozhodně není pravda, protože pšeničné otruby mají vyšší energetickou hodnotu než např.vojtěškové pelety a nejsou tedy vhodné pro koně obézní, koně s inzulinovou resistencí či s náchylností ke schvácení.

Velmi vhodné je podávání pšeničných otrub březím a kojícím klisnám (ale i prasnicím, ovcím, kachnám či husám), protože podporuje laktaci. Pro vysoký obsah vitamínů skupiny B a hořčíku, jsou vhodné jako doplněk také pro nervózní koně.

Pšeničné otruby mohou být lehce projímavé. Před podáním je pro lepší stravitelnost lehce namočíme, neboť je to bobtnající krmivo. Koním je podáváme jako součást krmné směsi, maximálně však 0,4 kg na koně (o váze cca 500kg) na den, anebo se používají pro přípravu tzv.mashe (teplá kašovitá směs sloužící k rehydrataci, doplnění nutričních látek, vhodná pro špatně krmitelné a staré koně, po extrémní zátěži anebo např.před a po porodu). Pšeničné otruby také oceníme potřebujeme-li koni podat nějakou špatně přijímanou meducínku, jelikož jsou pro koně velmi chutné, snadno zchutní i to, co by kůň samotné nesnědl.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: